Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Ceny bytov ani tento rok neklesnú

Ceny bytov sa budú držať na úrovni z minulého roka alebo porastú, ale len mierne, tvrdia analytici.

Predpokladám, že vývoj cien nehnuteľností bude nadväzovať na minulý rok, teda ceny budú naďalej rásť, no pomalšie. Priemerné zvýšenie odhadujem na 3,5 – 4 percentá, hovorí prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS) Ján Palenčár.

[pravda.sk; 11/01/2019; Pravda ; Zaradenie: Spravodajstvo]

Podobný názor majú aj analytici portálu Nehnuteľnosti. sk. Realitný trh zatiaľ nesignalizuje nástup poklesového trendu. Samozrejme, dianie na trhu v ostatných rokoch nie je trvalo udržateľné a k stagnácii alebo poklesu určite príde. Preto sú účastníci na trhu stále obozretní, a tak by sa mali správať aj spotrebitelia, respektíve klienti realitných kancelárií,  vraví PR manažérka portálu Andrea Macáková.

Tento rok sa ešte sprísnia podmienky schvaľovania hypoték. Či to bude opatrenie, ktoré len zníži tlak na strane dopytu a príde k vyrovnanému stavu, alebo dopyt natoľko klesne, že budú aj ceny pod tlakom, sa ešte len ukáže. Zatiaľ mali tieto opatrenia skôr opačný efekt a ceny sa zvyšovali, hodnotí vývoj Macáková.

Napriek prísnejšej regulácii poskytovania úverov nečakáme, že príde k poklesu cien nehnuteľností. Dopyt po nich je stále vysoký a ponuka na trhu je relatívne limitovaná,  myslí si analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Boris Tomčiak zo spoločnosti Finlord pokles cien nehnuteľností zatiaľ tiež neočakáva. Dôvodom je podľa neho malá ponuka a stále vysoký dopyt. Podmienky na získanie hypotéky sa síce sprísňujú, ale záujem o nákup bytov či domov je naďalej vysoký, povedal.

Sadzby hypoték sú na minimách

Nízke úrokové sadzby na úverových produktoch spôsobili u nás hypotekárny boom, no sadzby sú už na svojich minimách. Nepredpokladáme, že by došlo ešte k nejakému zníženiu, maximálne iba ak v rámci konkurenčného boja, resp. marketingovej kampane jednotlivých bánk, hovorí analytička Poštovej banky Jana Glasová. Dodáva, že sadzby sa
odvíjajú aj od nastavenia menovej politiky Európskej centrálnej banky (ECB), preto sa v blízkej budúcnosti ani nedá predpokladať, že by u nás došlo k rýchlemu rastu úrokových sadzieb z úverových produktov. Nastavenie úrokových sadzieb zo strany komerčných bánk však závisí aj od hodnotenia úverovej spoľahlivosti klienta a od jeho rizikového profilu. Ten sa bude podľa analytičky tiež vyvíjať pozitívne, a to vďaka klesajúcej nezamestnanosti, a rastúcim mzdám, čo robí klientov bonitnejšími a spoľahlivejšími pri splácaní pôžičiek.

Priemerná absolútna cena 2-izbového bytu v eurách

4. kvartál 2017      4. kvartál 2018
Bratislava I                                158 000                    171 000
Bratislava II                               120 000                    128 000
Bratislava III                              129 000                    135 000
Bratislava IV                              115 000                    124 000
Bratislava V                                123 000                   132 000
Košice I                                          85 000                      86 000
Košice II                                         72 000                      77 000
Košice III                                        73 000                      82 000
Košice IV                                         74 000                     81 000
Banská Bystrica                           73 000                     80 000
Nitra                                                 83 000                     90 000
Prešov                                             65 000                     71 000
Trenčín                                            66 000                     70 000
Trnava                                              82 000                     84 000
Žilina                                                78 000                      90 000

(Zdroj – Nehnuteľnosti.sk)

Slovenský realitný trh dlhodobo ťaží z vysokého konkurenčného prostredia v bankovom sektore a nízkych úrokových sadzieb. Napriek rastu cien a vysokému dopytu produkcia nových bytov už pár rokov spomaľuje.

V Košiciach a v Bystrici malý výber

Ceny bytov ovplyvňuje aj pomer ponuky a dopyt v jednotlivých lokalitách. Najväčšia ponuka nehnuteľností je v bratislavskom Ružinove, a to aj napriek tomu, že nie je najväčšou mestskou časťou. Pokiaľ ide o ďalšie časti Slovenska, v Banskej Bystrici sa ponuka znižuje, čo je spôsobené silným dopytom. Táto situácia sa odzrkadlila na zvýšení cien. V Košiciach je situácia podobná, ponuka nehnuteľností je nižšia ako dopyt, uviedol Palenčár.

Podľa Nehnuteľností.sk za mestskú časť s nízkou ponukou môžeme označiť Petržalku, ktorá teraz ponúka na predaj najmenej bytov. Najväčšia ponuka je v druhom bratislavskom okrese. V Košiciach je približne toľko ponúk ako v Bratislave II, takže by sa dalo povedať, že na Košice je ich vzhľadom na veľkosť mesta málo. V Banskej Bystrici je ponúk približne ako v Petržalke. Vzhľadom na dopyt je teda situácia najlepšia práve v Banskej Bystrici, ale aj tu je menej ponúk ako v minulosti,  zhrnula Macáková.

 

Partneri NARKS